Turecko - Pamukkale

04.02.2011 14:20

 

Pamuk je v turečtině vata nebo bavlna, kale je hrad. Pamukkale tedy je bavlněný hrad. Název to je přiléhavý: když se k tomuto místu přibližujete z dáli, vnímáte nejprve oslnivě bílé místo v krajině. Čím víc se přibližujete, rozeznáváte detaily bělostných travertinových útvarů. Z bezprostřední blízkosti posléze vidíte velké, jakoby z porcelánu udělané a uměle rozmístěné široké mísy, do nichž neustále přitéká a na okrajích odtéká čirá voda, vytvářející bohaté bělostné drapérie. Celou tuto nezapomenutelnou nádheru vytvořila sama příroda: Ze země v Pamukkale vyvěrá horká voda (35 stupňů Celsia), obsahující oxid uhlíku a rozpuštěný vápenec. Oxid uhlíku na zemském povrchu z vody vytěká, voda se ochladí a rozpuštěný vápenec sedimentuje ve tvaru nádherných travertinových formací, které pak uchvacují tisíce návštěvníků tohoto nádherného místa.

    

Horká podzemní voda vtéká v místních hotelích do bazénů a je možné se v nich koupat i v zimě. Koupele mají léčivé účinky při srdečních, očních a žaludečních chorobách, revmatizmu, kožních onemocněních, při poruchách krevního tlaku a nervových chorobách. Po koupelích se i lidé zdraví cítí zklidnění, radostně, mladě a plní energie. Vzhledem k velkém počtu turistů však už byl zakázán vstup přímo na kaskády, a proto chcete-li podobnou koupel absolvovat, musíte využít některého z vybudovaných bazénů.
Nad záplavou zářivě bílého travertinu nacházíme na vrcholu kopce zbytky antického města Hierapole. Při pohledu na něj se nabízí myšlenka, že si vlastně římská aristokracie vybudovala na Pamukkale Karlovy Vary. Unikátní přírodní útvar tak byl doplněn stejně unikátním dílem lidských rukou.